PDC World Darts Championship 2022 – Live TV Coverage on Sky Sports Darts

HomeSports CoveragePDC World Darts Championship 2022 – Live TV Coverage on Sky Sports Darts

The 2022 PDC World Darts Championship will take place at the Alexandra Palace in London from 15 December 2021 – 3 January 2022.

The event will be shown exclusively live on Sky Sports Darts.

Gerwyn Price is the defending champion, after he defeated Gary Anderson 7–3 to claim his first World Championship in 2021.

The opening night will see world No 1 Gerwyn Price face the winner of Ritchie Edhouse vs Lihao Wen, which will be the first game to grace the iconic Ally Pally stage.

2021/22 William Hill World Darts Championship – Schedule of Play

Wednesday December 15 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Ritchie Edhouse v Lihao Wen (R1)
Ricky Evans v Nitin Kumar (R1)
Adrian Lewis v Matt Campbell (R1)
Gerwyn Price v Edhouse/Wen (R2)

Thursday December 16
Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round
Steve Lennon v Madars Razma (R1)
Scott Mitchell v Chris Landman (R1)
Chas Barstow v John Norman Jnr (R1)
Daryl Gurney v Evans/Kumar (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
William O’Connor v Danny Lauby (R1)
Ryan Meikle v Fabian Schmutzler (R1)
Ron Meulenkamp v Lisa Ashton (R1)
Gary Anderson v Lewis/Campbell (R2)

Friday December 17
Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round
Ryan Joyce v Roman Benecky (R1)
Keane Barry v Royden Lam (R1)
Jermaine Wattimena v Boris Koltsov (R1)
Krzysztof Ratajski v Lennon/Razma (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Joe Murnan v Paul Lim (R1)
William Borland v Bradley Brooks (R1)
Ross Smith v Jeff Smith (R1)
Peter Wright v Meikle/Schmutzler (R2)

Saturday December 18
Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round
Jamie Hughes v Raymond Smith (R1)
Callan Rydz v Yuki Yamada (R1)
Darius Labanauskas v Mike De Decker* (R1)
Ian White v Mitchell/Landman (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Adam Hunt v Boris Krcmar (R1)
Ted Evetts v Jim Williams (R1)
Rowby-John Rodriguez v Nick Kenny (R1)
Michael van Gerwen v Barstow/Norman Jnr (R2)

Sunday December 19
Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round
Maik Kuivenhoven v Ky Smith (R1)
Jason Heaver v Gordon Mathers ** (R1)
Alan Soutar v Diogo Portela (R1)
Stephen Bunting v Ross Smith/J Smith (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Martijn Kleermaker v John Michael (R1)
Florian Hempel v Martin Schindler (R1)
Steve Beaton v Fallon Sherrock (R1)
Jonny Clayton v Barry/Lam (R2)

Monday December 20 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Luke Woodhouse v James Wilson (R1)
Rusty-Jake Rodriguez v Ben Robb (R1)
Raymond van Barneveld v Lourence Ilagan (R1)
James Wade v Kuivenhoven/K Smith (R2)

Tuesday December 21
Afternoon Session (1230 GMT)

2x First Round, 2x Second Round
Lewy Williams v Toyokazu Shibata (R1)
Jason Lowe v Daniel Larsson (R1)
Mervyn King v Joyce/Benecky (R2)
Dave Chisnall v Labanauskas/De Decker (R2)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round
Vincent van der Voort v Hunt/Krcmar (R2)
Michael Smith v Meulenkamp/Ashton (R2)
Dimitri Van den Bergh v Hempel/Schindler (R2)
Devon Petersen v Hughes/Raymond Smith (R2)

Wednesday December 22
Afternoon Session (1230 GMT)

4x Second Round
Ryan Searle v Borland/Brooks (R2)
Glen Durrant v O’Connor/Lauby (R2)
Luke Humphries v Rowby-John Rodriguez/Kenny (R2)
Joe Cullen v Evetts/J Williams (R2)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round
Nathan Aspinall v Murnan/Lim (R2)
Dirk van Duijvenbode v Wattimena/Koltsov (R2)
Kim Huybrechts v Beaton/Sherrock (R2)
Simon Whitlock v Kleermaker/Michael (R2)

Thursday December 23
Afternoon Session (1230 GMT)

4x Second Round
Damon Heta v Woodhouse/Wilson (R2)
Brendan Dolan v Rydz/Yamada (R2)
Mensur Suljovic v Soutar/Portela (R2)
Jose de Sousa v Lowe/Larsson (R2)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round
Danny Noppert v Heaver/Mathers (R2)
Gabriel Clemens v L Williams/Shibata (R2)
Rob Cross v Van Barneveld/Ilagan (R2)
Chris Dobey v Rusty-Jake Rodriguez/Robb (R2)

Monday December 27
Afternoon Session (1230 GMT)

3x Third Round

Evening Session (1900 GMT)
3x Third Round

Tuesday December 28
Afternoon Session (1230 GMT)

3x Third Round

Evening Session (1900 GMT)
3x Third Round

Wednesday December 29
Afternoon Session (1230 GMT)

3x Third Round

Evening Session (1900 GMT)
1x Third Round, 2x Fourth Round

Thursday December 30
Afternoon Session (1230 GMT)

3x Fourth Round

Evening Session (1900 GMT)
3x Fourth Round

Saturday January 1
Afternoon Session (1230 GMT)

2x Quarter-Finals

Evening Session (1930 GMT)
2x Quarter-Finals

Sunday January 2 (1930 GMT)
2x Semi-Finals

Monday January 3 (2000 GMT)
Final

Posted on Wednesday 15 December 2021